معرفی


درباره لایتمن

به کمک اپلیکیشن لایتمن می‌توانید لغات زبان یا هر درس دیگری را به صورت فلش کارت (متن، عکس یا صدا) وارد جعبه لایتنر کنید و با مرور کارت پس از چندین مرحله آن را به خاطر بسپارید. همچنین می‌توانید مجموعه فلش کارت‌های انکی یا مجموعه‌هایی که دوستانتان به اشتراک گذاشته‌اند را در برنامه جست‌و‌جو و دانلود کنید.

اساس یادگیری در لایتمن بر دو مبنا استوار است: به‌یادآوری فعال (Active Recall) و تکرار فاصله‌دار (Spaced Repetition).

به‌یادآوری فعال: برخلاف روش یادگیری سنتی که در آن یک مطلب چندین و چند بار مطالعه می‌شود، در روش یادآوری فعال، یادگیری توسط بازیابی اطلاعات از حافظه و امتحان گرفتن از خود انجام می‌شود. یکی از بهترین راه های پیاده‌سازی این روش، استفاده از فلش کارت است که در آن با مشاهده پرسش (روی کارت)، سعی در به یادآوری پاسخ (پشت کارت) داریم.

تکرار فاصله‌دار: بر اساس این روش مطالب در فاصله‌های زمانی مشخصی مرور می‌شوند، به طوری که هر مطلب در شروع یادگیری در فواصل زمانی کوتاه‌تری مرور شده و با افزایش تعداد مرور، فاصله زمانی بین مرور‌ها طولانی‌تر می‌شود. تحقیقات ثابت کرده است که طبق منحنی فراموشی زیر هر چه تعداد مرور بیشتر شود، روند فراموشی کندتر می‌شود.

منحنی فراموشی در تکرار فاصله دار

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر سیستمی موثر برای به‌کارگیری روش تکرار فاصله‌دار در یادگیری مطالب با استفاده از فلش کارت است. جعبه لایتنر به طور پیش‌فرض ۵ خانه دارد. هر فلش کارت برای شروع یادگیری در خانه اول قرار می‌گیرد و پس از هر بار مرور موفق به خانه بعد منتقل می‌شود و در صورت فراموشی یا مرور نادرست به خانه اول بازگردانده می‌شود. فاصله زمانی مرور در خانه‌های ۱ تا ۵ به ترتیب ۱، ۲، ۴، ۸ و ۱۶ روز است. بدین معنی که کارتی که وارد خانه اول شده، یک روز بعد مرور می شود، کارتی که وارد خانه دوم شده ۲ روز بعد مرور می‌شود و …. پس از مرور درست کارت در خانه آخر (پنجم)، کارت از جعبه خارج شده و در بخش کارت‌های آموخته شده قرار می‌گیرد.

طرز کار جعبه لایتنر

{info} در صورت تمایل به افزایش تعداد مرور یک کارت، می‌توانید در تنظیمات برنامه تعداد خانه‌ها را از ۵ تا ۸ خانه افزایش دهید و فاصله زمانی مرور خانه‌های ۶ تا ۸ را به دلخواه تنظیم نمایید.


ویژگی‌ها و امکانات برنامه

  • امکان افزودن تصویر به کارت (از طریق انتخاب تصویر از گالری، رسم شکل یا عکس گرفتن توسط دوربین) و افزودن صدا به کارت (انتخاب فایل صوتی یا ضبط صدا)
  • همگام سازی خودکار داده‌ها با سرور و بازیابی داده‌ها در صورت نیاز
  • امکان اضافه کردن دیکشنری به برنامه، جست‌و‌جو در لغات دیکشنری و تکمیل خودکار پشت کارت توسط دیکشنری
  • امکان ساخت مجموعه فلش کارت به وسیله نرم‌افزار ویندوز فلش کارت لایتمن، با قابلیت های زیاد و امکان اشتراک گذاری مجموعه های ساخته شده
  • امکان دانلود و افزودن مجموعه فلش کارت‌های انکی
  • ویرایشگر حرفه‌ای متن با امکان: تغییر رنگ متن و رنگ پس‌زمینه، تغییر ضخامت متن، لیست شماره‌ای و ...
  • امکان انتخاب حالت شب (تم تاریک) و فعال کردن حالت شب خودکار
  • امکان ساخت و انجام آزمون چهار‌گزینه ای برای دسته‌ها
  • امکان وارد کردن کارت‌ها به صورت فایل اکسل با فرمت xls یا فرمت‌های txt و csv
  • طراحی زیبا، ساده و کاربر پسند